Koncentrácia

       Koncentrácia je jedným z najdôležitejších aspektov výkonu v športe. Poznáme veľa komentárov trénerov o hráčoch, ktorí „stratili koncentráciu“, „neboli dobre koncentrovaní“ atď. Problém je zložitejší. Nie je to len o tom, či športovec je, alebo nie je koncentrovaní. Každý šport vyžaduje iný typ koncentrácie, dokonca aj každý športovec v rozličných momentoch zápasu a pretekov potrebuje iný typ koncentrácie. Rozlišujeme napr. úzku, širokú koncentráciu, alebo koncentráciu zameranú na seba a zameranú na vonkajšie prostredie. Šprintér na 100m sa koncentruje hlavne na seba, na to aby v správny moment a dynamicky vyštartoval a aby prebehol trať čo najlepšie technicky a hlavne čo najrýchlejšie. Jeho koncentrácia je úzka a zameraná na seba. Koncentrácia futbalistu, ktorý vedie loptu v protiútoku na bránu súpera, je zameraná von. Mal by sa koncentrovať nielen na loptu, ale aj na priestor ihriska, brániacich hráčov súpera a vlastných spoluhráčov, ktorým môže prihrať. Koncentrácia hráča by mala byť dostatočne široká, aby vybral najlepšie riešenie situácie a zrealizoval ho časovo a priestorovo správne.  
       Nerozhoduje teda len to, či je športovec koncentrovaní, ale aj či je jeho koncentrácia zameraná správnym smerom. Zoberme si príklad hokejistu, ktorý postupuje sám na brankára. Jeho pozornosť je maximálne zameraná na puk, bránku a brankára. Rozhoduje sa, čo v rozhodujúcom momente spraví, a v poslednej chvíli mu zozadu korčuľujúci obranca vypichne puk. Útočník bol síce maximálne koncentrovaný, ale jeho koncentrácia nebola dostatočne široká. Rozhoduje nielen to, že je športovec koncentrovaný. Dôležitá je skutočnosť, či jeho koncentrácia smeruje správnym smerom a či je schopný ju flexibilne prepínať
       Ako vyplýva z uvedeného, problematika koncentrácie je zložitejšia, ako sa na prvý pohľad zdá. Je potrebné pracovať na zdokonaľovaní schopnosti zamerať v danom momente najvhodnejší typ koncentrácie, udržať ju potrebný čas, ako aj prepínať medzi rôznymi typmi pozornosti. Prvým krokom je uvedomenie si, ako často, kedy a za akých okolností strácame koncentráciu. Počas tréningu aj súťažného podujatia ju športovec stratí veľakrát. Podstatné je rozpoznať tieto momenty a vedieť koncentráciu vrátiť tam, kde ju chce mať.